Provoz letiště

Naše modelářské letiště se nachází v řízeném okrsku vojenského letiště Praha Kbely. Zvláště proto jeho provoz musí respektovat platné předpisy, především letecký předpis ministerstva dopravy L2 , Doplněk X a je přímo upraven Koordinační dohodou s TWR letiště Kbely. Tyto pravidla jsou součástí Provozního řádu našeho letiště. Plánek letiště je součástí Provozního řádu.

Mapka


     

Základní podmínkou pro létání na letišti je dodržování Provozního řádu všemi účastníky provozu.

Toto platí nejen pro členy spolku, ale i pro hosty a návštěvníky.

Žádáme vás proto, abyste se seznámili s aktuálním zněním Provozního řádu, který je vyvěšen na letišti. Zde je možnost stáhnout Provozní řád a přečíst před příchodem na letiště.

Pokud máte zájem stát se členem našeho spolku, stáhněte si přihlášku a vyplněnou ji zašlete poštou nebo emailem na adresu spolku, případně ji vložte do schránky na letišti.

V případě, že se nechcete stát stálým členem, ale přesto byste si s námi občas rádi zalétali, máte i tak možnost. V omezené míře umožňujeme nečlenům létat jako „denní létání“, ale s povinností hlásit zahájení provozu na letiště Kbely. Cena 150,- Kč/ den. Více v provozním řádu. Přihláška k Dennímu létání je k dispozici ZDE.

 

WebkameraNové předpisy pro létání na RC letišti Běchovice od 31.12.2020


Podle nařízení komise EÚ a Úřadu pro civilní letectví ČR (ÚCL) platí od 31.12.2020 nové předpisy pro létaní RC modelů letadel a dronů na celém území ČR. Nové předpisy se vztahují na modely nepřesahující váhu 25 kg. Nevztahují se na modely do 250 g, pokud nemají kameru.
Pro pilota, který provozuje modely, je hlavní změnou povinnost registrovat se v registru ÚCL. Každý takový model pilota musí být označen registračním číslem.
Všichni, kteří chtějí od zmíněného data na našem letišti létat, musí nové předpisy respektovat.

Registrace pilotů bezpilotních prostředků a absolvování testu pilota bezpilotního systému je možná na stránkách https://dron.caa.cz
Školící materiál ÚCL pro absolvování testu pilota bezpilotního systému je zde
Podrobnější informace pro členy spolku jsou v Členské sekci.

Jak létat na poli, louce…


(podle Doplňku X leteckého zákona)
Pokud chcete létat kdekoliv mimo modelářské letiště se schváleným letovým prostorem tj. např. na poli, louce nebo i na svém pozemku musíte respektovat platné předpisy, které mj. stanoví povinnost:
• Registrace pilota a označení modelů registračním číslem
• Dodržovat podmínky pro konkrétní vzdušný (letový) prostor stanovené Doplňkem X Předpisu L2 – Pravidla létání. Tzn. zjistit v jakém vzdušném (letovém) prostoru se nacházíte (více na https://dronview.rlp.cz a https://aisview.rlp.cz/ ).
více informací najdete zde
Doplněk X leteckého zákona najdete na https://aim.rlp.cz/predpisy/predpisy/index.htm